osuszanie budynków białystok - powody

Spis treści


Odpowiednio izolowany budynek z optymalną wentylacją ma zapewnioną prawidłową wilgotność w pomieszczeniach. Osuszanie budynków staje się potrzebne, gdy tej wilgoci jest nadmiar, a wszelkie nadwyżki wytrącają się w postaci plam lub kropel na ścianach oraz innych powierzchniach. Zapobieganie takim sytuacjom ma znaczenie, ponieważ usuwanie skutków wymaga znacznie większej ilości czasu oraz środków.

Swoboda i beztroska za sprawą osuszania budynków

Wśród licznych argumentów przemawiających za utrzymaniem prawidłowego poziomu wilgotności powietrza w domach, lokalach użytkowych, magazynach i innych, warto wspomnieć o tych, które faktycznie są odczuwalne.

1. Komfort przebywania w pomieszczeniach

Zawilgocone powietrze jest „ciężkie” i nieraz przepełnione drobnoustrojami, dlatego zarówno alergicy, jak i osoby bez żadnych dolegliwości mogą mieć problem ze swobodnym oddychaniem. Wnętrza, w których prawidłowy poziom wilgotności uzyskiwany jest za pomocą osuszania, są znacznie bardziej przyjazne mieszkańcom i użytkownikom.

2. Brak dodatkowych kosztów eksploatacji budynku

Prawidłowo osuszony dom to możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania. Ciepło z kaloryferów może niezwłocznie ogrzewać powietrze, zamiast je osuszać. Jeżeli zatem piec lub inna forma ogrzewania domu działa prawidłowo, a wzrastają koszty opału lub rachunki za ogrzewanie, należy dokładnie osuszyć pomieszczenia.

3. Bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców

Wilgoć to dogodne warunki dla rozwoju grzybów, których zarodniki bez trudu zagnieżdżają się i rozmnażają na ścianach, porażając je do wewnątrz. Szkodliwe strzępki grzybni unoszące się w powietrzu mogą przyczynić się do chorób układu oddechowego, dlatego warto zarządzić niezwłoczne odgrzybianie, a następnie regularne przeprowadzać osuszanie ścian.

4. Bezpieczeństwo wnętrz i przedmiotów

Wilgoć działa niekorzystnie zarówno na materiały twarde, takie jak tynk oraz lite drewno, jak też na surowce mniej trwałe, od tapet po styropianowe kasetony. Również wszelkie mienie należy chronić przed zawilgoceniem, ponieważ rozwinąć się może na nim pleśń, która co prawda nie wnika w głąb, ale może uszkodzić warstwę wierzchnią mebli oraz przedmiotów.

5. Trwałość konstrukcji

Zawilgocone mury stosunkowo długo muszą być narażone na nadmiar wody, aby ulec zniszczeniu, natomiast w przypadku konstrukcji drewnianych proces ten przebiega szybciej. Zarówno drewniana stolarka okienna, jak i konstrukcja dachu powinny być odpowiednio osuszane, aby cały budynek mógł spełniać swoje zadanie, a także służyć następnym pokoleniom.

6. Zabezpieczenie przed zagrzybieniem

Wystarczy, że zarodniki wytwarzające grzybnię przedostaną się do wnętrz, na przykład przeniesione na butach z przydomowego ogródka, trafią na zawilgoconą powierzchnię i rozpoczynają proces namnażania. Aby temu zapobiec, należy dbać o suchość ścian, sufitów oraz posadzek, również za pomocą osuszaczy, a gdy pojawią się wykwity – zlecić odgrzybianie ścian.

Maksymalny stan nasycenia powietrza parą wodną wynosi 100%, natomiast prawidłowy nie powinien przekraczać 60%. Jeżeli zatem pomiar pokaże zbyt wysokie wskazania, należy skorzystać z wynajmu osuszaczy i przywrócić odpowiednią wilgotność.


Nowoczesne osuszanie budynków w Białymstoku

Współczesne osuszacze oraz nagrzewnice dają możliwość osuszania budynków bez nadmiernych niedogodności. Urządzenia te są ciche, nie sprawiają problemów podczas przemieszczania, a wydajne i ekonomiczne systemy sprawiają, że koszty zużycia energii elektrycznej lub paliwa w danym okresie są nieporównywalnie niższe od kosztów zakupu określonego modelu.

Stałe lub cykliczne użytkowanie tych sprzętów pozwoli zadbać odpowiednio o wnętrza mieszkalne, jak też o hale, baseny, piwnice oraz wszystkie inne, w których istnieje możliwość postawienia osuszacza lub/i ogrzewnicy. Wytrącona z powietrza i skutecznie odprowadzona wilgoć to główny cel korzystania z potencjału urządzeń, użytkowanych do osuszanie budynków.


Osuszacz, nagrzewnica lub oba urządzenia jednocześnie

Zależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz budynku oraz stopnia zawilgocenia wnętrz, potrzebne może być jednoczesne użycie osuszacza i nagrzewnicy. Inwestycja w wynajem pozwoli odpowiednio przeprowadzić proces osuszania, a tym samym zapobiec niszczeniu ścian i wewnątrz, i na zewnątrz budynku.

Przeczytaj również: Działania, które powinny towarzyszyć osuszaniu domu


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są korzyści z utrzymania właściwej wilgotności w pomieszczeniach?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach zapewnia komfort mieszkania, zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, chroni przedmioty i materiały budowlane przed zniszczeniem oraz obniża koszty ogrzewania.

Dlaczego osuszanie budynków jest ważne?

Osuszanie budynków jest ważne, aby zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu, które może prowadzić do problemów zdrowotnych dla mieszkańców, uszkodzenia materiałów budowlanych i przedmiotów, a także zwiększenia kosztów ogrzewania.

Jakie metody osuszania są obecnie stosowane?

Obecnie stosuje się nowoczesne metody osuszania za pomocą osuszaczy i nagrzewnic, które są efektywne i ekonomiczne, minimalizując niedogodności związane z procesem osuszania.

Czy osuszanie budynków może zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni?

Tak, regularne osuszanie budynków zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni poprzez eliminację nadmiernej wilgoci, która jest dla nich korzystnym środowiskiem.

W jaki sposób osuszanie wpływa na trwałość konstrukcji?

Osuszanie budynków chroni konstrukcje przed nadmiernym zawilgoceniem, które może prowadzić do ich szybszego niszczenia, szczególnie w przypadku konstrukcji drewnianych.