specjalista od osuszanie budynków białystok

Gdy estetykę ścian psują charakterystyczne zacieki, narośle oraz odbarwienia, należy niezwłocznie zidentyfikować rodzaj problemu, jego przyczynę oraz podjąć odpowiednie kroki, mające na celu odgrzybianie ścian i przywrócenie ich do pierwotnego stanu lub gruntowne odnowienie. Jest to istotne zarówno dla kondycji całego budynku, jak też dla zdrowia oraz samopoczucia jego użytkowników.

Prawidłowo przeprowadzone odgrzybianie – od rozpoznania do zapobiegania zjawiska

Zarówno w budynkach mieszkalnych, magazynowych, jak i produkcyjnych, może wystąpić nadmierne zawilgocenie, które osadzając się na ścianach i fundamentach będzie powodowało powstawanie specyficznych wykwitów. Wystarczy niewielki zarodek grzybni, który dostanie się do wnętrza budynku na przykład z ziemi przy domu, aby w rozwinąć się w tak sprzyjających warunkach w poważny problem, który przybierze postać zagrzybienia powierzchni.

Po zauważeniu pierwszych objawów warto niezwłocznie wezwać specjalistów od odgrzybiania takich jak firma DRY-MAR, ponieważ zbyt długie oczekiwanie może spowodować znaczne uszkodzenia ścian i wniknięcie grzybni do głębszych warstw muru. Profesjonalne działania obejmą na pewno:

  • ustalenie charakteru zagrzybienia – mogą być to zarówno grzyby pleśniowe, jak też tak zwane grzyby domowe: właściwy, biały lub inne. Mogą one występować w zależności od danej powierzchni, ponieważ równie często rozmnażają się na tynku, jak na płytach gipsowych,
  • ustalenie przyczyny – powodem powstania wykwitów może być między innymi zbyt szczelna lub nieszczelna stolarka okienna, niedostatecznie ogrzane pomieszczenia, przeciekający dach. Rozwój grzybów jest znacznie szybszy również w miejscach słabo oświetlonych,
  • usunięcie wykwitów – jeżeli mają one postać wypukłą, potrzebne będą odpowiednie narzędzia do usuwania zagrzybienia, natomiast gdy skażona jest tylko powierzchnia ścian, wystarczy gruntowne mycie ze specjalnym preparatem. Ściany należy oczyścić z należytą starannością,
  • usunięcie warstw ściany – inaczej w przypadku ścian zaatakowanych do wewnątrz – takie sytuacje wymagają skucia warstwy muru lub usunięcia płyty, włączając w to część „zdrowej” ściany. Tak radykalne działania są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia kolejnych etapów odgrzybiania,
  • osuszanie i zabezpieczenie ścian – na tym etapie warto osuszyć powierzchnie, które zostaną ponownie odnowione i będzie im nadany ostateczny kształt wraz z położeniem warstwy wierzchniej. Na zaschnięty tynk lub farbę nanosi się specjalistyczny preparat zapobiegający osiadaniu strzępków grzybni.

Ostatecznym etapem, który może mieć charakter cykliczny, jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu za pomocą odpowiednich osuszaczy lub nagrzewnic. Niezbędne jest także usunięcie wszelkich nieszczelności lub nadmiernych uszczelnień, które sprawiają, że wilgoć dostaje się z zewnątrz budynku lub gromadzi się od działań wewnątrz pomieszczeń, na przykład w formie pary wodnej podczas gotowania.

Odgrzybianie jako odpowiedź na błyskawiczny rozwój problemu – DRY-MAR

Grzyby atakują powierzchnie, wnikając w głąb danej struktury, a grzybnia rozrasta się z dużą prędkością, dlatego w ciągu kilku dni z niewielkiego zacieku mogą przekształcić się w znaczących rozmiarów wykwity. Poza szkodą na materiałach budowlanych, szkodzą również ludzkiemu zdrowiu, dlatego solidne odgrzybianie ścian jest niezbędne do poradzenia sobie z problemem.

Oprócz preparatów odgrzybiających, z pomocą przychodzą nagrzewnice i osuszacze, których działanie daje odpowiednią cyrkulację powietrza poprzez usunięcie nadmiaru wilgoci z otoczenia. Osuszanie domów jest metodą zarówno na usuwanie skutków zawilgocenia, jak też na zapobieganie zwiększaniu wilgotności powietrza w domu i innych pomieszczeniach użytkowych lub magazynach.

Kiedy radykalne odgrzybianie nie jest wymagane?

Gdy ściany zaatakowała pleśń, czyli nalot nie wykazujący cech wnikania w struktury materiałów, wystarczy ściany te odpowiednio oczyścić, osuszyć i zabezpieczyć preparatami przed gromadzeniem się na nich wilgoci. Jeżeli natomiast wykwity są płaskie i utrzymują się od dłuższego czasu, potrzebne może być odgrzybianie łącznie z odsłonięciem części muru. Pozwoli to w efektywny sposób przeprowadzić wszystkie działania, które mogą być uzupełnione regularnym osuszaniem pomieszczeń i fundamentów.

Już wkrótce przeczytacie Państwo, kiedy podczas osuszania domu sprawdzą się osuszacze, a kiedy nagrzewnice. To warto wiedzieć przed zleceniem prac – zachęcamy do lektury.