specjalista od osuszanie budynków białystok

Gdy estetykę ścian psują charakterystyczne zacieki, narośle oraz odbarwienia, należy niezwłocznie zidentyfikować rodzaj problemu, jego przyczynę oraz podjąć odpowiednie kroki, mające na celu odgrzybianie ścian i przywrócenie ich do pierwotnego stanu lub gruntowne odnowienie. Jest to istotne zarówno dla kondycji całego budynku, jak też dla zdrowia oraz samopoczucia jego użytkowników.

Prawidłowo przeprowadzone odgrzybianie – od rozpoznania do zapobiegania zjawiska

Zarówno w budynkach mieszkalnych, magazynowych, jak i produkcyjnych, może wystąpić nadmierne zawilgocenie, które osadzając się na ścianach i fundamentach będzie powodowało powstawanie specyficznych wykwitów. Wystarczy niewielki zarodek grzybni, który dostanie się do wnętrza budynku na przykład z ziemi przy domu, aby w rozwinąć się w tak sprzyjających warunkach w poważny problem, który przybierze postać zagrzybienia powierzchni.

Po zauważeniu pierwszych objawów warto niezwłocznie wezwać specjalistów od odgrzybiania takich jak firma Centrum Osuszania, ponieważ zbyt długie oczekiwanie może spowodować znaczne uszkodzenia ścian i wniknięcie grzybni do głębszych warstw muru. Profesjonalne działania obejmą na pewno:

  • ustalenie charakteru zagrzybienia – mogą być to zarówno grzyby pleśniowe, jak też tak zwane grzyby domowe: właściwy, biały lub inne. Mogą one występować w zależności od danej powierzchni, ponieważ równie często rozmnażają się na tynku, jak na płytach gipsowych,
  • ustalenie przyczyny – powodem powstania wykwitów może być między innymi zbyt szczelna lub nieszczelna stolarka okienna, niedostatecznie ogrzane pomieszczenia, przeciekający dach. Rozwój grzybów jest znacznie szybszy również w miejscach słabo oświetlonych,
  • usunięcie wykwitów – jeżeli mają one postać wypukłą, potrzebne będą odpowiednie narzędzia do usuwania zagrzybienia, natomiast gdy skażona jest tylko powierzchnia ścian, wystarczy gruntowne mycie ze specjalnym preparatem. Ściany należy oczyścić z należytą starannością,
  • usunięcie warstw ściany – inaczej w przypadku ścian zaatakowanych do wewnątrz – takie sytuacje wymagają skucia warstwy muru lub usunięcia płyty, włączając w to część „zdrowej” ściany. Tak radykalne działania są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia kolejnych etapów odgrzybiania,
  • osuszanie i zabezpieczenie ścian – na tym etapie warto osuszyć powierzchnie, które zostaną ponownie odnowione i będzie im nadany ostateczny kształt wraz z położeniem warstwy wierzchniej. Na zaschnięty tynk lub farbę nanosi się specjalistyczny preparat zapobiegający osiadaniu strzępków grzybni.

Ostatecznym etapem, który może mieć charakter cykliczny, jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu za pomocą odpowiednich osuszaczy lub nagrzewnic. Niezbędne jest także usunięcie wszelkich nieszczelności lub nadmiernych uszczelnień, które sprawiają, że wilgoć dostaje się z zewnątrz budynku lub gromadzi się od działań wewnątrz pomieszczeń, na przykład w formie pary wodnej podczas gotowania.

Odgrzybianie jako odpowiedź na błyskawiczny rozwój problemu – Centrum Osuszania

Grzyby atakują powierzchnie, wnikając w głąb danej struktury, a grzybnia rozrasta się z dużą prędkością, dlatego w ciągu kilku dni z niewielkiego zacieku mogą przekształcić się w znaczących rozmiarów wykwity. Poza szkodą na materiałach budowlanych, szkodzą również ludzkiemu zdrowiu, dlatego solidne odgrzybianie ścian jest niezbędne do poradzenia sobie z problemem.

Oprócz preparatów odgrzybiających, z pomocą przychodzą nagrzewnice i osuszacze, których działanie daje odpowiednią cyrkulację powietrza poprzez usunięcie nadmiaru wilgoci z otoczenia. Osuszanie domów jest metodą zarówno na usuwanie skutków zawilgocenia, jak też na zapobieganie zwiększaniu wilgotności powietrza w domu i innych pomieszczeniach użytkowych lub magazynach.

Kiedy radykalne odgrzybianie nie jest wymagane?

Gdy ściany zaatakowała pleśń, czyli nalot nie wykazujący cech wnikania w struktury materiałów, wystarczy ściany te odpowiednio oczyścić, osuszyć i zabezpieczyć preparatami przed gromadzeniem się na nich wilgoci. Jeżeli natomiast wykwity są płaskie i utrzymują się od dłuższego czasu, potrzebne może być odgrzybianie łącznie z odsłonięciem części muru. Pozwoli to w efektywny sposób przeprowadzić wszystkie działania, które mogą być uzupełnione regularnym osuszaniem pomieszczeń i fundamentów.

Już wkrótce przeczytacie Państwo, kiedy podczas osuszania domu sprawdzą się osuszacze, a kiedy nagrzewnice. To warto wiedzieć przed zleceniem prac – zachęcamy do lektury.