osuszanie budynków z wilgoci białystok

Spis treści


Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz brak zawilgoceń na ścianach to najkorzystniejsze warunki do przebywania w domu. Znacznie łatwiej jest podwyższyć tę wilgotność, natomiast gdy konieczne staje się osuszanie domu, również można znaleźć skuteczne rozwiązania. W zależności od wieku i kondycji budynku warto zastosować sprawdzone metody.

Osuszanie domu a wiek budynku – na co warto zwrócić uwagę?

Począwszy od prac budowlanych aż po długoletnie użytkowanie domu, może zdarzyć się wiele sytuacji, które będą wymagać zastosowania dodatkowych środków i osuszaczy. Podczas tych działań należy dokładnie obserwować rezultaty, a także dostosowywać metody do aktualnego stanu zawilgocenia, ponieważ efektywne osuszanie budynków ma znaczenie dla samego budynku oraz dla jego użytkowników.

W zależności od czasu użytkowania budynku, można zauważyć typowe zjawiska.

1. W nowych budynkach

Głównym powodem osuszania jest wilgoć technologiczna, zwana także budowlaną. Jej obecność wynika z niedosuszonych ścian, posadzek oraz innych powierzchni, do których wykończenia użyte były materiały budowlane lub preparaty z zastosowaniem wody. Mogą to być zatem mokre tynki i betonowe posadzki, a także farby na bazie wody. Zbędną wilgoć należy odparować oraz usunąć z pomieszczeń, aby nie powodowała trwałych zawilgoceń, czy zagrzybienia.

Przed zamieszkaniem warto dodatkowo:

  • zadbać o izolację poziomą i pionową budynku,
  • upewnić się, czy szczelny jest dach oraz system orynnowania,
  • sprawdzić stolarkę okienną pod kątem paroprzepuszczalności.

Działania te pozwolą znacznie zmniejszyć ryzyko występowania wilgoci w pomieszczeniach od piwnicy po poddasze.

2. W budynkach użytkowanych

Dom, w którym prace wykończeniowe zostały pomyślnie sfinalizowane, a mieszkańcy użytkują wszystkie pomieszczenia, również może wystąpić zjawisko nadmiernej wilgotności powietrza. Przyczyną jest zazwyczaj niedostateczne wietrzenie wnętrz, brak odpowiedniej wentylacji podczas gotowania w kuchni oraz użytkowania gorącej wody w łazience lub wilgoć parująca z ubrań podczas suszenia prania. Powstała para wodna nie ma odpowiedniego ujścia, dlatego osiada na powierzchniach i przedmiotach wewnątrz domu.

Warto wtedy:

  • uchylać okna lub pozostawiać w pozycji rozszczelnionej nawet przez kilka godzin dziennie,
  • używać pochłaniaczy wilgoci lub domowych osuszaczy powietrza,
  • sprawdzić szczelność izolacji wokół domu, jeżeli taka została wcześniej położona.

Sposobem na kontrolowanie wilgotności powietrza jest zakup wilgotnościomierza, czyli higrometru, który wskazuje aktualny pomiar.

3. W domach z długą historią

Takie budynki można podzielić na dwie podkategorie: przed remontem generalnym i po jego wykonaniu. Gdy dom nie był remontowany, przeciekać może dach lub rynny, a stolarka okienna lub drzwiowa często zawiera liczne mostki termiczne, które wpuszczają do środka nadmiar wilgotnego powietrza z zewnątrz. Jeżeli natomiast leciwy dom został wyremontowany, zdarzyć się może, że wymienione okna są zbyt szczelne, a panele położono na niezupełnie osuszonej posadzce. W takich domach jedne z priorytetów to:

  • dbanie o stałą wilgotność powietrza na poziomie nie wyższym niż 60%,
  • sprawdzenie stanu ścian piwnicy oraz fundamentów i ewentualna izolacja,
  • wymiana wiekowych okien lub zadbanie o wentylację w nowej stolarce okiennej.

Urok domów z historią można zachować poprzez niezwłoczne osuszanie oraz ich odgrzybianie po zauważeniu pierwszych symptomów nadmiernej wilgotności.


Osuszanie budynków z fachowymi urządzeniami w Białymstoku

Pomocne w procesie osuszania domu są osuszacze i nagrzewnice, które mogą działać osobno lub uzupełniać swoją efektywność zależnie od okoliczności. Przy dodatnich temperaturach na zewnątrz, w budynku wystarczy użyć osuszaczy, natomiast podczas mrozów należy dodatkowo posiłkować się nagrzewnicą, która umożliwi osiągnięcie tak zwanego punktu rosy, czyli skroplenia powietrza.

Gdy nadmiar pary wodnej nie może wydostać się samoczynnie z budynku, osiada na powierzchniach wewnątrz domu, powodując trwałe uszkodzenia. Kluczem jest wczesne zareagowanie i przeprowadzenie rozsądnych działań z użyciem profesjonalnych sprzętów. Propozycja współczesnej wypożyczalni osuszaczy  w Białymstoku to urządzenia na miarę potrzeb.


Od sporadycznego osuszania do regularnych działań

W zależności od struktury i lokalizacji domu, potrzebne może być okresowe lub stałe osuszanie pomieszczeń. Przywrócenie oraz zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza jest warunkiem utrzymania domu w nienagannym stanie. Warto o to zadbać, zanim pojawią się zmiany większe niż kilka kropel rosy.

Przeczytaj również: Nagrzewnice, osuszacze, dmuchawy… Jaki sprzęt wynająć do poszczególnych prac?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie działania warto podjąć przed zamieszkaniem w nowym budynku, aby zminimalizować ryzyko wilgoci?

Przed zamieszkaniem w nowym domu należy zadbać o izolację poziomą i pionową, sprawdzić szczelność dachu i systemu orynnowania oraz stolarkę okienną pod kątem paroprzepuszczalności, aby zmniejszyć ryzyko występowania wilgoci.

Jakie są sposoby na kontrolowanie wilgotności powietrza w użytkowanych budynkach?

W budynkach użytkowanych ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, stosowanie pochłaniaczy wilgoci lub osuszaczy powietrza, oraz sprawdzenie szczelności izolacji, jeżeli taka została wcześniej położona.

Jakie środki należy podjąć w starych domach przed i po remoncie generalnym?

W starych domach ważne jest dbanie o stałą wilgotność powietrza, sprawdzenie stanu ścian piwnicy oraz fundamentów i ich ewentualna izolacja, a także wymiana wiekowych okien lub zadbanie o wentylację w nowej stolarce okiennej.

Jakie urządzenia są pomocne w procesie osuszania domu?

W procesie osuszania domu pomocne są osuszacze i nagrzewnice, które mogą działać osobno lub wspólnie, zależnie od warunków i potrzeb.

Czy osuszanie domu jest działaniem jednorazowym, czy powinno być wykonywane regularnie?

Zależnie od struktury i lokalizacji domu, osuszanie może być potrzebne okresowo lub stałe, aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza i utrzymanie domu w dobrym stanie.