profesjonalne osuszanie białystok

Do osuszania budynków niezbędne są sprzęty, które usprawnią poszczególne etapy działań. Wśród urządzeń znajdują się osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne. Zasada ich działania jest inna, a mechanizm funkcjonuje w oparciu o różne prawa fizyki, natomiast efekt dla osuszania budynków pozostaje tak samo korzystny, ponieważ „zebrana” ze ścian i powietrza wilgoć zostaje skutecznie usunięta. Poprawia się mikroklimat pomieszczeń, fundamenty i mury stają się bardziej bezpieczne dla użytkowników.

Osuszacz adsorpcyjny czy kondensacyjny – na co zwrócić uwagę?

Podstawowa rozbieżność pomiędzy tymi dwiema kategoriami urządzeń to mechanizm działania. W osuszaczach kondensacyjnych główne elementy stanowią parownik i skraplacz. Do parownika trafia powietrze z otoczenia i zostaje odpowiednio schłodzone, tam również skrapla się para wodna, a pozbawione wilgoci powietrze trafia do skraplacza, skąd po ogrzaniu zostaje wydmuchane do pomieszczenia.

W osuszaczu adsorpcyjnym natomiast funkcję pochłaniacza wilgoci wewnątrz urządzenia pełni granulat na bazie silikonu, a mechanizm elektroniczny osuszacza odciąga wilgoć z tego granulatu. Powietrze zostaje wydmuchane na zewnątrz, natomiast ma znacznie wyższą temperaturę niż w momencie zassania do urządzenia. W związku z tym opcję adsorpcyjną warto wybrać, gdy temperatura osuszanych pomieszczeń jest niższa niż minimalna wymagana do samoczynnego osuszenia ścian.

Inne różnice w kwestiach efektywnego osuszania ścian budynku

Urządzenie lub urządzenia odpowiednie do sytuacji oraz potrzeb należy wybierać indywidualnie, ponieważ ich różna moc i wydajność wpływają na mierzalne efekty w określonym czasie. Poza opisanym wyżej mechanizmem działania, odrębności stanowią dodatkowo:

  • wydajność – w przypadku osuszacza adsorpcyjnego jest ona stale wysoka i utrzymuje się na jednakowym poziomie bez względu na temperaturę wnętrza, natomiast osuszacz kondensacyjny osiąga wyższą wydajność w proporcjonalnie cieplejszych pomieszczeniach,
  • energooszczędność – urządzenia zasilane prądem wykazują określony pobór prądu Kwh. Koszty eksploatacji są niższe dla urządzeń kondensacyjnych, natomiast obecnie wiele zależy od funkcjonalności danego osuszacza i indywidualnych ustawień,
  • wrażliwość na zanieczyszczenia – pochłaniane z powietrza pył, kurz oraz inne cząsteczki mogą skutecznie spowalniać działanie osuszacza, kiedy sukcesywnie będą dostawać się do filtra. Bardziej wrażliwy w tej kwestii jest osuszacz adsorpcyjny,
  • głośność urządzenia – w przypadku, gdy pomieszczenia w sąsiedztwie tych osuszanych nie są użytkowane, nie ma właściwie znaczenia ilość decybeli wytwarzanych przez osuszacz, natomiast gdy praca urządzenia ma być cicha, należy wybrać osuszacz adsorpcyjny.

Urządzenia adsorpcyjne są zazwyczaj znacznie lżejsze, co usprawnia ich przenoszenie w sytuacji, gdy osuszanie ścian wymagane jest w różnych pomieszczeniach lub gdy należy osuszyć fundamenty większego budynku. Ma to znaczenie także podczas przewożenia osuszacza, jeżeli jeden będzie użyty w różnych budynkach.

Niezawodna pomoc w osuszaniu budynków w Białymstoku

Jeżeli zatem zależy Państwu na wyższej wydajności niezależnie od temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniach, warto zdecydować się na osuszacz adsorpcyjny, jeżeli natomiast czynnikiem decydującym ma być praca w trudniejszych warunkach oraz niższe koszty eksploatacji, korzystnym rozwiązaniem będzie wynajem osuszacza kondensacyjnego.

Niemniej jednak współczesne urządzenia osuszające spełniają coraz wyższe kryteria zarówno pod względem wydajności, jak też pod kątem ekonomicznym, dlatego podejmując decyzję można sugerować się bardziej ogólnym kosztem wynajmu i dostępnością danych osuszaczy adsorpcyjnych i kondensacyjnych w czasie, na który chcecie je Państwo wypożyczyć. Polecamy profesjonalną wypożyczalnię osuszaczy Centrum Osuszania, działającą na terenie Białegostoku.

W kolejnym wpisie przedstawimy zalety osuszaczy budowlanych dobrej jakości. Warto przeczytać przed wynajmem osuszaczy na własny użytek. Zapraszamy!