Spis treści


Powódź, awaria instalacji hydraulicznej lub inny niefortunny wypadek może doprowadzić do zalania budynku, a co za tym idzie – do poważnych zniszczeń. W wielu przypadkach pasywne metody usuwania wilgoci wystarczają by doprowadzić wnętrze do pierwotnego stanu, jednak czasami trzeba zdobyć się na poważniejsze kroki. Istnieją firmy oferujące osuszanie budynków na terenie Białegostoku z wykorzystaniem inwazyjnych metod. Jak wyglądają tego typu prace? Czy są one skuteczne?

Metoda iniekcji – charakterystyka

Iniekcja to jeden z najpopularniejszych sposobów osuszania murów. Polega on na wywierceniu tak zwanej przepony, czyli pustej przestrzeni przerywającej przepływ wilgoci, która jednocześnie daje dostęp do wnętrza ściany. Firmy zajmujące się profesjonalnym osuszaniem budynków w Białymstoku przeprowadzają kilka rodzajów zabiegów iniekcji, takich jak:

  •  iniekcja grawitacyjna – wywiercenia w murze wykonywane są pod kątem 30-45o. Otwory mają szerokość od 20 do 30 mm i rozlokowane są w rozstawie osiowym 10-12,5 cm;
  •  iniekcja ciśnieniowa – wywiercenia w murze wykonywane są pod kątem nie większym niż 30o. Otwory mają szerokość od 12 do 18 mm. Rozstaw osiowy może się różnić w zależności od okoliczności.

Wywiercone otwory wypełniane są tak zwanymi aktywatorami, czyli substancjami pobudzającymi mury do oddawania wilgoci. Preparaty te tworzone są zazwyczaj na bazie krzemianów, silanów, siloksanów, silikonianów oraz akrylanów. Metoda iniekcji charakteryzuje się niemal stuprocentową skutecznością.

Metoda podcinania – charakterystyka

Ten tradycyjny sposób osuszania ścian nie cieszy się tak dużą popularnością jak dawniej. Metoda podcinania jest jednak skuteczna, w związku z czym niektóre firmy wciąż posługują się nią nawet w wymagających przypadkach.

Mury naszych domów zbudowane są z różnych materiałów. Do budowy ścian wybieramy cegły, pustaki, płyty betonowe oraz wiele innych. Niestety, im mocniejsze są mury Twojego domu, tym ciężej jest zastosować metodę podcinania. Polega ona na poziomym podzieleniu ścian poprzez prostopadłe przecięcie ich płatami blachy ze stali nierdzewnej. Metal stanowi skuteczną izolację oraz daje specjalistom dostęp do zawilgoconych wnętrz murów. Mimo iż podcinanie jest wyjątkowo inwazyjną metodą osuszania budynków, w Białymstoku wciąż nie brakuje ludzi pragnących z niej skorzystać.

Ceny inwazyjnego osuszania budynków na terenie Białegostoku

Ceny usuwania wilgoci na terenie Białegostoku mogą okazać się nieco wyższe niż w innych miastach. Pamiętaj jednak, że inwazyjne metody osuszania budynków to ostateczność – nie istnieje żaden skuteczniejszy środek.

Zapoznajmy się z uśrednionymi kosztami osuszania budynków na terenie Białegostoku. Ceny iniekcji uzależnione są głównie od grubości muru. W większości przypadków wahają się one jednak od 80 do 150 zł za metr kwadratowy. W sumę tę wliczone są także koszty zarówno robocizny, jak i materiału. Podcinanie murów jest jednak z reguły znacznie droższe. Wykonanie prac na powierzchni 1 m2 kosztuje około 500 zł.

Centrum Osuszania specjalizuje się w wynajmowaniu osuszaczy oraz nagrzewnic na terenie Białegostoku. Urządzenia tego typu mogą okazać Ci się bardzo pomocne w procesie usuwania wilgoci z zalanych murów. Jeśli poszukujesz godnego zaufania przedsiębiorstwa zajmującego się osuszaniem budynków na terenie Białegostoku, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Zapraszamy do współpracy.

Przeczytaj również: Osuszanie nowo postawionego budynku – co warto wiedzieć?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto wybrać inwazyjne metody osuszania?

Inwazyjne metody osuszania, takie jak iniekcja czy podcinanie, charakteryzują się niemal stuprocentową skutecznością w eliminacji wilgoci, co czyni je idealnym rozwiązaniem w skrajnych przypadkach zalania budynków.

Jak działa metoda iniekcji?

Metoda iniekcji polega na wywierceniu otworów w murze i wypełnieniu ich substancjami aktywującymi proces oddawania wilgoci przez mury, co zapewnia skuteczną eliminację wilgoci.

Czy metoda podcinania jest bezpieczna?

Tak, mimo swojej inwazyjności, metoda podcinania jest bezpieczna i skuteczna, ale wymaga specjalistycznego podejścia i jest zalecana w określonych sytuacjach.

Ile kosztuje osuszenie budynku?

Koszty osuszania budynku zależą od metody, grubości murów i innych czynników. Iniekcja kosztuje od 80 do 150 zł za metr kwadratowy, a podcinanie około 500 zł za metr kwadratowy.

Jak długo trwa osuszanie budynku?

Czas potrzebny na osuszenie budynku zależy od wielu czynników, w tym od metody osuszania, stopnia zawilgocenia oraz rodzaju i stanu budynku.