zalane fundamenty domu - osuszanie białystok

Spis treści


Fundament stanowi istotną część każdego powstałego w sposób tradycyjny budynku, dlatego jego dobry stan jest jedną z podstaw bezpieczeństwa całej konstrukcji. Ze względu na bliskość podłoża, ryzyko zawilgocenia jest znacznie większe niż w przypadku wyższych kondygnacji, dlatego wielokrotnie osuszanie fundamentów staje się niezbędne. Fundament betonowy, murowany lub z innego materiału należy solidnie zabezpieczyć przed wilgocią, a gdy już wymaga osuszania – przeprowadzić działania w sposób profesjonalny.

Solidne osuszanie fundamentów to podstawa

Napór wód gruntowych jest główną przyczyną ich wnikania w fundamenty. Ilość tych wód może się zwiększać wraz z intensywnymi opadami deszczu, a nawet nagromadzeniem pary wodnej na rurach sieci wodno-kanalizacyjnej. Większości procesów nie sposób zapobiec, natomiast znając przyczynę znacznie łatwiej można dobrać odpowiednią metodę osuszania fundamentów i zażegnać problem bez uszkodzenia konstrukcji budynku.

Skutecznym rozwiązaniem długotrwałym jest między innymi drenaż opaskowy, czyli system rur drenarskich wkopanych wokół budynku wraz ze specjalnymi studzienkami, które odprowadzają wodę – na przykład do kanalizacji. W przypadku, gdy wystarczą działania doraźne, do osuszania fundamentów stosuje się osuszacze i nagrzewnice o odpowiednich właściwościach. Korzystne rezultaty osuszania to:

  • bezpieczne niższe kondygnacje budynku – sucha piwnica, kotłownia lub garaż dają pewność, że znajdujące się w nim dobra są odpowiednio chronione przed wilgocią, a tym samym pleśnią, korozją oraz innymi zjawiskami związanymi z zawilgoceniem,
  • suche ściany zewnętrzne – mury wolne od wilgoci oznaczają estetyczną elewację bez względu na materiał, z którego została wykończona. Bez konieczności cyklicznego lub doraźnego usuwania nalotów znacznie łatwiej utrzymać budynek w porządku,
  • suche ściany wewnętrzne – właściwości fizyczne fundamentów sprawiają, że wilgoć wędruje ku górze i w wielu przypadkach konieczne jest kompleksowe osuszanie budynków, warto więc zapobiegać oraz reagować niezwłocznie na nadmierne zawilgocenia,
  • zmniejszone ryzyko zagrzybienia fundamentów – warstwę grzybni na zewnętrznej powierzchni ścian można usnąć nieinwazyjnie, natomiast gruntowne odgrzybianie wraz z usunięciem części muru jest niezbędne, gdy plechy grzybów wnikną wgłąb muru.

Podczas osuszania fundamentów użycie osuszacza i nagrzewnicy lub obu tych sprzętów jednocześnie jest niezbędne, gdy należy przyspieszyć osiągnięcie efektu. Odpowiednio wcześnie przeprowadzone osuszanie sprawia, że można oszczędzić prąd lub paliwo, których zużyć byłoby trzeba znacznie więcej, gdyby wilgoć podchodziła pod fundamenty od wielu dni, a osuszanie budynków zostałoby zlecone stosunkowo późno.


Atuty nieinwazyjnego osuszania fundamentów w Białymstoku

Podobnie jak w przypadku naturalnego osuszania fundamentów, gdy mury zostają częściowo odsłonięte i wystawione na działanie powietrza, również działania nieinwazyjne za pomocą osuszaczy oraz nagrzewnic przeprowadza się bez ingerowania w strukturę budynku. Prawidłowo ustawiony nawiew, jak też możliwość dostosowywania parametrów nadmuchu do aktualnej sytuacji to niepodważalne atuty nowoczesnych urządzeń.

Pozbawione nadmiaru wilgoci mury należy odpowiednio zabezpieczyć przed kolejnym namoknięciem lub być przygotowanym na sytuacje losowe, w których konieczne będzie osuszanie fundamentów. Sprawnie przeprowadzone działania, w tym wynajem osuszaczy lub nagrzewnicy, pozwolą uniknąć znacznie większych kosztów, jakie mogą się wiązać z gruntowną naprawą fundamentu od strony wewnętrznej i zewnętrznej, a także naprawą dotkniętych wilgocią ścian, znajdujących się powyżej linii fundamentowej.


Osuszanie fundamentów – gdy natura jest niewystarczająco efektywna

Niezależnie od rodzaju gruntu, na którym stoi budynek, należy dbać nieustannie o osuszanie fundamentów, ponieważ w naszym klimacie rzadko występują warunki sprzyjające naturalnym procesom osuszania. Poza miesiącami letnimi trudno o wysoką temperaturę powietrza, a opady w danym roku występują niejednokrotnie częściej niż w latach poprzednich, dlatego procesy osuszania należy odpowiednio wspomagać, aby uniknąć konsekwencji poważniejszych niż czasowe zawilgocenie.

Przeczytaj również: 5 realnych korzyści z wynajmu osuszacza


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Dlaczego osuszanie fundamentów jest tak ważne?

Osuszanie fundamentów jest kluczowe dla bezpieczeństwa konstrukcji budynku ze względu na bliskość podłoża i ryzyko zawilgocenia, które jest większe niż w przypadku wyższych kondygnacji.

Jakie są główne metody osuszania fundamentów?

Do długotrwałych rozwiązań należy drenaż opaskowy, który odprowadza wodę z okolicy fundamentów. Doraźnie stosuje się osuszacze i nagrzewnice.

Jakie korzyści płyną z osuszania fundamentów?

Osuszanie zapewnia suchą piwnicę, kotłownię czy garaż, zmniejsza ryzyko zagrzybienia, zapewnia estetyczną elewację i chroni konstrukcję przed uszkodzeniami.

Czy można osuszyć fundamenty nieinwazyjnie?

Tak, przy pomocy osuszaczy i nagrzewnic można przeprowadzić nieinwazyjne osuszanie, które nie wymaga ingerencji w strukturę budynku.

Jakie działania podejmować, gdy osuszanie naturalne jest niewystarczające?

W takim przypadku należy wspomóc procesy osuszania przez stosowanie metod mechanicznych, aby uniknąć konsekwencji poważniejszych niż czasowe zawilgocenie.