Lokalizacja i wykrywanie wycieków

Lokalizacja wycieków – wstęp do skutecznych prac osuszeniowych

Za pomocą metody termowizyjnej oraz gazu znacznikowego skutecznie lokalizujemy wycieki w miejscach wymagających osuszania. Precyzyjne określenie przyczyny zalania pozwala nam na likwidację szkód wodnych na tyle wcześnie, że można zapobiec pogłębianiu się problemu i usunąć nadmiar wilgoci z zalanych powierzchni oraz z powietrza w pomieszczeniach. Na potrzeby realizacji w Białymstoku i innych miastach, stosujemy nowoczesne urządzenia, które sprawdzają się również w trudnych warunkach.

Jak to wygląda w praktyce


Usługa lokalizowania wycieków jest niezbędna, gdy problem stanowi ustalenie, co dokładnie było przyczyną zalania. Należy wtedy zastosować metody, które dzięki odpowiedniemu użyciu dodatkowych urządzeń wskazują miejsce potencjalnego wycieku. Dzięki temu dotarcie do uszkodzonego przewodu instalacji wodnej czy miejsca w przewodach ogrzewania podłogowego nie wymaga skuwania dużych powierzchni, zawęża się do jednego niewielkiego obszaru.

Podejmując się zleceń, działamy jak poniżej:

 1. ustalamy, czy standardowe metody będą wystarczające – nie można ich zastosować między innymi przy awariach centralnego ogrzewania oraz kanalizacji,
 2. przygotowujemy niezbędne urządzenia – czujnik wodorowy, manometr, kamera termowizyjna działająca na podczerwień,
 3. prowadzimy pomiary – ustalenie miejsca wycieku pozwala nam ocenić, czy potrzebne będzie inwazyjne dotarcie do źródła problemu,
 4. informujemy o awarii – na podstawie pomiarów określamy, w którym miejscu doszło do wycieku, aby Klient mógł zlecić naprawę na przykład hydraulikowi.

Szybka reakcja na każde zgłoszenie sprawia, że już w wielu domach, mieszkaniach i firmach pomogliśmy zapobiec większym szkodom.

lokalizowanie wycieków wody białystok

O lokalizacji wycieków w kontekście konkretnych metod


Po odcięciu dopływu wody i czasowym zaprzestaniu korzystania z danej instalacji, pomieszczenie jest gotowe do lokalizowania wycieków. Możemy wykorzystać wtedy:

 • metodę termowizyjną:
  • kamera na podczerwień wskazuje za pomocą kolorów na wyświetlaczu, w którym miejscu danej instalacji jest nieszczelność,
  • odczyt odbywa się na podstawie obniżenia temperatury danej powierzchni, spowodowanego parowaniem wody,
  • dobre rozwiązanie zarówno w przypadku instalacji w ścianach, jak też ogrzewania podłogowego,
 • gaz znacznikowy:
  • po usunięciu wody z danej instalacji, można do niej wpuścić czynnik zwany gazem znacznikowym,
  • czujnik wodorowy pokazuje miejsce wycieku gazu, które jest miejscem nieszczelności odpowiedzialnej za zalanie.

W Centrum Osuszania dbamy o to, aby lokalizować wycieki bez konieczności nadmiernego skuwania ścian, posadzek, stropów. Również osuszanie kondensacyjne i adsorpcyjne prowadzimy tak, aby bezpieczne były wnętrza domówi, mieszkań czy firm Klientów.

Lokalizacja wycieków w kontekście odszkodowań


Jednym z celów lokalizowania wycieków jest uwzględnienie wniosków w dokumentacji z przeprowadzanych przez nas interwencji. Taką dokumentację tworzymy z należytą starannością, stanowi ona niezbędny element kontaktów z ubezpieczycielem i uzyskania odszkodowania po zalaniu. O szczegóły możecie Państwo zapytać, zlecając prace na terenie Białegostoku oraz bliższych i dalszych okolic.