osuszanie budynków i mieszkań białystok

Podczas budowy domu i w trakcie jego użytkowania zachodzi często potrzeba skorzystania z profesjonalnych urządzeń, takich jak osuszacze lub nagrzewnice. Dotyczy to także innych budynków, w których utrzymujący się nadmiar wilgoci mógłby spowodować rzeczywiste straty. Wysokiej klasy urządzenia usprawniają osuszanie budynków i zapobiegają poważniejszym konsekwencjom.

Osuszacze i inne urządzenia w typowych sytuacjach

Najczęściej spotykana sytuacja, w której używa się osuszaczy, to zawilgocenia typowe dla nieodpowiednio izolowanych budynków. Wilgoć z gruntu oraz z otoczenia skutecznie osiada na murach od zewnątrz oraz na ścianach wewnętrznych i przemieszcza się sukcesywnie na wyższe kondygnacje. Osuszanie ścian jest w takiej sytuacji konieczne, ponieważ nieestetyczne zacieki są zaledwie początkiem większych problemów.

Bez względu na okoliczności warto korzystać ze sprawdzonej wypożyczalni osuszaczy i nagrzewnic, ponieważ można tam liczyć na solidny sprzęt. Poszczególne urządzenia sprawdzą się w poniższych sytuacjach:

  • osuszanie domów i mieszkań – do typowych wnętrz wystarczy osuszacz domowy, czyli urządzenie niewielkich gabarytów oraz mniejszej mocy niż osuszacze przemysłowe. W zależności od poziomu zawilgocenia wystarczy może kilka godzin w trybie pracy ciągłej, lecz gdy zawilgocenie jest znaczne, osuszanie może trwać kilka godzin lub kilka dni,
  • osuszanie piwnic – na niższych kondygnacjach budynków i blisko wód gruntowych wzrasta ryzyko zawilgocenia murów i ścian, a ich osuszenie staje się niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania budynku. Sprawdzą się tutaj tak zwane osuszacze profesjonalne, które mają moc większą od domowych, ale nieprzystosowaną obudową nie wpisują się w kanon budowlanych,
  • osuszanie po zalaniu – w tej sytuacji działanie osuszacza warto wspomóc nagrzewnicą, aby szybko przywrócić stan mieszkania lub innych pomieszczeń do pierwotnego stanu. Odpowiednio ogrzane powietrze będzie bardziej podatne na odfiltrowanie z niego wilgoci przez osuszacz, a wilgoć ta zostanie w urządzeniu lub będzie odprowadzona na zewnątrz,
  • osuszanie tynków – podczas trwania prac budowlanych i remontowych sprawdzi się osuszacz budowlany, którego stalowa obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a  wysoka wydajność pozwala szybko i skutecznie zmniejszyć wilgotność ścian, posadzek i powietrza w danym pomieszczeniu,
  • odgrzybianie ścian– zależnie od stopnia zagrzybienia oraz miejsca jego występowania, po usunięciu wszelkich wykwitów oraz strzępków grzybni, należy osuszyć ściany i nie dopuszczać do ponownego ich zawilgocenia. Podczas rutynowego osuszania budynków sprawdzą się typowe osuszacze, również te domowe.

W przeciwieństwie do nagrzewnic i osuszaczy, dmuchawy nie posiadają funkcji preparowania wilgoci z powietrza oraz jej magazynowania lub odprowadzania. Ich rola ogranicza się zatem do zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz doraźnego ogrzania/schłodzenia pomieszczeń.

Skrajne sytuacje – działanie osuszaczy w Białymstoku

Poza okolicznościami, z którymi pracownicy wypożyczalni osuszaczy spotykają się na co dzień, zdarzyć się mogą te bardziej dramatyczne, do których należy powódź. Osuszanie ścian i piwnic po takim zalaniu wymaga znacznie bardziej intensywnych działań, aby budynek ponownie spełniał normy niezbędne do uznania go za bezpieczny.

Zdarzyć się mogą również podtopienia, ponieważ występują one na niemal każdym terenie wskutek nagłego podwyższenia poziomu wód gruntowych lub nagłego obniżania się terenu. Zjawisko ma miejsce nie tylko na terenach górskich, dlatego również na takie sytuacje warto mieć rozwiązanie w postaci kontaktu do solidnej wypożyczalni osuszaczy, która dostarczy urządzenia pod wskazany adres.

Nowoczesne osuszacze i inne niezbędne urządzenia do dyspozycji użytkowników

Duży wybór osuszaczy, nagrzewnic i wentylatorów to domena solidnej wypożyczalni, natomiast ważne jest również fachowe doradztwo, aby wynajmowany sprzęt faktycznie został dostosowany do Państwa faktycznych potrzeb oraz aktualnej sytuacji w dany budynku. Może się bowiem okazać, że zamiast kilku urządzeń wystarczy jedno, które poradzi sobie z wilgocią i poprawi jakość powietrza w otoczeniu.

W kolejnym wpisie przedstawimy działania towarzyszące osuszaniu domu. Na co warto zwrócić uwagę, czego nie należy pominąć? Zachęcamy do odwiedzin.