odgrzybianie ścian białystok

Podczas odgrzybiania ścian zastosować można wiele metod oraz urządzeń, natomiast ważne, aby wszystkie działania przeprowadzić sprawnie i zgodnie z planem, ponieważ zwiększa to szansę na trwałe efekty. Niezastąpioną pomocą mogą okazać się osuszacze i nagrzewnice, których głównym zadaniem jest takie przefiltrowanie powietrza w danym lokum, aby powietrze to zostało pozbawione nadmiaru wilgoci.

Racjonalne odgrzybianie ze wsparciem solidnych urządzeń

Gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosi mniej niż 30%, trzeba je dodatkowo nawilżać, natomiast gdy wzrasta powyżej 60% sytuacja jest odwrotna i należy przeprowadzić osuszanie lub usunąć przyczynę nagromadzenia wilgoci. Zbyt długie utrzymywanie takiego stanu powoduje bowiem osiadanie kropel wody na ścianach, co tworzy warunki idealne dla rozwoju grzybni.

Po rozpoznaniu wykwitów, których sprawcą są grzyby, należy przeprowadzić profesjonalne odgrzybianie i osuszanie ścian. Spośród powszechnych urządzeń należy wybrać:

 • nagrzewnice – zwłaszcza, gdy zagrzybienie dotyczy powierzchni drewnianych, w tym także krokwi oraz belek dachowych. Wysoka temperatura skutecznie niszczy kolonie grzybów, natomiast konieczna jest stała obserwacja, aby nie doszło do zapalenia drewna. Wśród nagrzewnic do wyboru, ze względu na sposób zasilania, są:
  • olejowe,
  • na gaz,
  • elektryczne,
 • osuszacze – może działać samodzielnie, gdy na zewnątrz panuje temperatura dodatnia. Wydajność współczesnych osuszaczy sprawia, że filtrowanie powietrza i usuwanie z niego wilgoci przebiega na tyle szybko, aby można było bez zbędnych opóźnień rozpoczynać kolejne działania. Spośród osuszaczy można wybrać:
  • domowe,
  • budowlane,
  • przemysłowe,
  • basenowe,
 • jednocześnie osuszacze i nagrzewnice – takie połączenie funkcjonalności jest niezbędne, gdy na zewnątrz temperatura wynosi mniej niż 0oC, a tym samym wewnątrz nieogrzewanego budynku jest na tyle chłodno, że osuszacz mógłby ulec zaszronieniu lub zamarznięciu.

Po mechanicznym usunięciu grzybni oraz wszelkich wykwitów, należy zabezpieczyć ściany odpowiednimi środkami o działaniu grzybobójczym, osuszyć je solidnie jeżeli zachodzi taka konieczność, a także przestrzegać prawidłowego poziomu wilgotności powietrza i zdecydować się na wynajem osuszacza lub nagrzewnicy po zauważeniu pierwszych ponownych oznak zawilgocenia.


Odgrzybianie powierzchniowe lub wgłębne zależnie od rozległości szkód

Jeżeli strzępki grzybni nie wniknęły jeszcze w głębsze warstwy ścian, wystarczy odgrzybianie powierzchniowe, jeżeli natomiast grzyby zaatakowały już dogłębnie, niezbędne jest skuwanie ścian w miejscu zagrzybienia oraz z odpowiednim marginesem wokół. Tak radykalne działania pozwolą definitywnie usunąć grzyby oraz wykwity, bez pozostawiania niewidocznych zarodników, które mogłyby ponownie rozpocząć namnażanie zmian.

Solidnie przeprowadzone odgrzybianie i dezynfekcja sprawiają, że znacznie zmniejsza się ryzyko ponownego osadzenia się grzybni na ścianach, natomiast kluczem do powodzenia jest utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Usunąć należy wszelkie nieszczelności dachu i elewacji, a w przypadku stolarki okiennej odwrotnie – zadbać o prawidłową wentylację.


Niezawodne urządzenia w odgrzybianiu ścian w Centrum Osuszania

Współczesne osuszacze i nagrzewnice oferowane przez Centrum Osuszania dają możliwość znacznie bardziej produktywnego zmniejszania wilgotności powietrza oraz odciągania wilgoci ze ścian. Ich wydajność przyspiesza naturalne procesy osuszania, a tym samym zapobiega konieczności odgrzybiania ścian. Pomieszczenia utrzymane w należytym stanie pod kątem wilgotności powietrza to wnętrza, w których można komfortowo i bezpiecznie spędzać czas.

Już niedługo na naszym blogu przeczytacie Państwo o istotnych kwestiach podczas osuszania piwnic. O czym należy pamiętać i jaki sprzęt wybrać – zapraszamy do lektury wkrótce.