Skuteczne osuszanie murów wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń usuwających wilgoć. Rozwiązania tego typu umożliwiają odwrócenie skutków zalania w stosunkowo tani i nieinwazyjny sposób. Jednym z najpopularniejszych urządzeń używanych w walce z wilgocią na terenie Białegostoku są osuszacze adsorpcyjne.

Osuszacz adsorpcyjny – czym jest?

Zalane wnętrza budynków bardzo często wychodzą z opresji w znacznie lepszym stanie, niż spodziewają się tego ich właściciele. W wielu przypadkach nadmiar wilgoci udaje się usunąć bez ingerowania w strukturę ścian. Wówczas, zastosowanie osuszaczy adsorpcyjnych okazuje się bardzo trafnym rozwiązaniem.
Zasada działania tego typu urządzeń – jak głosi sama ich nazwa – oparta jest na zjawisku adsorpcji. Mówiąc krótko, ten typ osuszaczy ma za zadanie wytrącanie wilgoci z powietrza. Cały proces jest jednak silnie uzależniony od temperatury. Należy pamiętać, że omawiana metoda sprawdza się jedynie w skrajnym cieple oraz zimnie. Jeśli planujesz więc wynająć adsorpcyjny osuszacz na terenie Białegostoku, wiedz, iż prawdopodobnie będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty związane zatrudnieniem specjalistów. Urządzenia tego typu pracują na temperaturach o rozstrzale nawet 100oC, co samo w sobie generuje potrzebę skorzystania z pomocy fachowców.

Jak działa osuszacz adsorpcyjny?

Zasada działania sprzętów wykorzystujących adsorpcję do usuwania wilgoci jest genialna w swojej prostocie. Przede wszystkim osuszacz wciąga powietrze z przestrzeni danego pomieszczenia przepuszczając je przez swoje wnętrze. Gaz znajdujący się w środku przelatuje przez rotor pokryty adsorbentem. Adsorbent to z kolei substancja przyciągająca wilgoć, na której osiadają cząsteczki wody zawarte w powietrzu. Ciecz wędruje z rotora do specjalnego pojemnika, a czyste powietrze o określonej temperaturze wraca do pomieszczenia. Cały proces powtarzany jest aż do zakończenia prac.

Wykorzystanie zjawiska adsorpcji pozwala na bardzo skuteczne osuszanie budynków, które ucierpiały z powodu zalania. Należy jednak pamiętać, iż metoda ta nie sprawdza się w każdym przypadku. Ciężkie zalania spowodowane powodziami z reguły wymagają zastosowania inwazyjnych technik usuwania wilgoci. Pamiętaj jednak, że większość firm zajmujących się wynajmem osuszaczy na terenie Białegostoku nie będzie w stanie zaoferować Ci tego typu pomocy. Jeśli chcesz skorzystać z inwazyjnych metod, musisz znaleźć usługodawcę wyspecjalizowanego w tak wymagających pracach.

Ceny wypożyczenia różnych typów osuszaczy w Białymstoku

Białystok to duże miasto, dlatego też w jego obrębie nie brakuje firm oferujących wynajem osuszaczy różnych typów oraz innych urządzeń grzewczych. Wśród natłoku ofert łatwo się jednak zgubić, ignorując jednocześnie wiele korzystnych ofert. Ile powinno więc kosztować wypożyczenie osuszacza na terenie Białegostoku? W planowaniu wydatków weź pod uwagę poniższe przykłady obejmujące różne warianty tego typu urządzeń:

  •  osuszacz adsorpcyjny marki Boels, przepływ 17 l/h, zasilanie elektryczne, temperatura robocza od -20 do +40oC, sugerowana przestrzeń 150 m3. Cena wynajmu – około 220 zł za dzień;
  •  osuszacz kondensacyjny marki Regwil, przepływ 4 l/h, zasilanie elektryczne, temperatura robocza od -3 do +35oC, sugerowana przestrzeń 3000 m3. Cena wynajmu – około 200 zł za dzień;
  •  osuszacz absorpcyjny marki Trotec, przepływ 2 l/h, zasilanie elektryczne, temperatura robocza od 5 do 32oC, sugerowana przestrzeń 350 m3. Cena wynajmu – około 30 zł za dzień.

Jak wynika z powyższych przykładów, koszty wypożyczenia osuszaczy mogą się od siebie znacznie różnić. Wysokie ceny tego typu usług występują jednak tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z naprawdę wydajnym sprzętem.

Centrum Osuszania zajmuje się wynajmem wysokiej jakości nagrzewnic i osuszaczy na terenie Białegostoku. Jeśli znajdujesz się w potrzebie, serdecznie zapraszamy Cię do współpracy. Gwarantujemy, iż otrzymasz od nas profesjonalną pomoc w przystępnych cenach.