Wilgotna piwnica wymagająca osuszenia

Mury oraz posadzki piwnicy znajdują się całkowicie lub niemal całkowicie poniżej linii gruntu, dlatego stopień zawilgocenia może być tam znacznie wyższy niż na innych kondygnacjach budynku. Styczność z wodami gruntowymi sprawia, że namoknięte mury będą wymagać interwencji. Osuszanie piwnic to popularna usługa, która pozwala zachować dolne kondygnacje budynku w należytym stanie.

Osuszanie piwnic – o tym należy pamiętać

Nawet piwnice z wykonanym drenażem opaskowym lub innym sposobem odprowadzania nadmiaru wody, mogą mieć okresowe albo stałe problemy z zawilgoceniem. W takich sytuacjach sprawdzą się niezwłoczne działania, oparte o wiedzę i doświadczenie. Poniżej kilka istotnych wskazówek.

1. Zlokalizowanie przyczyny

Powodów może być wiele – od całkowitego braku izolacji budynku poprzez izolację wykonywaną nieprawidłowo po nieszczelne rynny, z których woda spływa wprost do piwnicy. Ustalenie przyczyny sprawi, że po osuszeniu piwnicy będzie można zapobiec kolejnym zawilgoceniom, a tym samym zabezpieczyć mury i fundamenty przed poważniejszymi uszkodzeniami.

2. Usunięcie przyczyny

Naprawa rynien, otwieranie okienek piwnicznych w celu poprawy cyrkulacji powietrza oraz odkopanie od zewnątrz części fundamentów to jedne z typowych prac przy zmniejszaniu ilości wilgoci, która dociera do wnętrza piwnicy. Po wykonaniu odpowiednich działań należy obserwować efekty. Jeżeli nie są zadowalające, trzeba zwiększyć zakres prac.

3. Osuszanie piwnic – ściany i posadzki

Podczas osuszania piwnic oraz szeroko pojętego osuszania budynków, głównym zadaniem jest odparowanie nadmiaru wilgoci z powierzchni ścian i posadzek. Pomocny będzie wynajem osuszacza, ponieważ za sprawą tego urządzenia, bez długotrwałych zobowiązań, można wprowadzić w każdej piwnicy optymalny stan wilgotności powietrza.

4. Zwiększenie cyrkulacji powietrza

Efekt ten łatwo osiągnąć w sposób naturalny, poprzez wspomniane wcześniej otwarcie okien w piwnicy. Jeżeli natomiast piwnica w budynku nie ma okien, niezbędne mogą się okazać urządzenia, które wpływają na wymuszenie cyrkulacji. Są to nagrzewnice, osuszacze oraz szeroko pojęte wentylatory i dmuchawy.

5. Dodatkowe/inwazyjne zabezpieczenia przed wilgocią

W sytuacji ciągłego zawilgocenia piwnicy, niezbędne mogą się okazać rozwiązania ingerujące bezpośrednio w strukturę ścian. Są to między innymi iniekcje, czyli wstrzyknięcie preparatów uszczelniających do otworów nawierconych w ścianach. Po wykonaniu takiej izolacji wynajem osuszaczy sprawdzi się w sytuacjach nieoczekiwanych, takich jak zalania lub podtopienia.


Korzystne i niekorzystne warunki dla osuszania piwnic

Optymalna sytuacja to wysoka temperatura powietrza na zewnątrz oraz długotrwały brak opadów. Ziemia jest wtedy na tyle sucha, że znacznie zmniejsza się ryzyko zawilgocenia piwnic, a sam proces osuszania urządzeniami przebiega szybciej i sprawniej. Gdy jednak zachodzi potrzeba zmniejszenia poziomu pary wodnej w powietrzu wypełniającym pomieszczenia zimą, również można znaleźć rozwiązanie.

Najbardziej wydajne nagrzewnice oddają powietrze o temperaturze sięgającej 300oC, dlatego przy odpowiedniej wentylacji pomieszczenia są w stanie przy ujemnych temperaturach wspomóc osuszanie dużych hal czy obszernych piwnic. W takich sytuacjach warto połączyć możliwości osuszacza i nagrzewnicy, aby cała wilgoć faktycznie przestała być uciążliwa.


Osuszanie, nagrzewnice i wymierne efekty

Zawilgocone wnętrza stwarzają ryzyko osiadania na nich zarodników grzybni, dlatego osuszanie piwnic jest konieczne, gdy zauważalne są najmniejsze odstępstwa od standardów. Poprzez profesjonalne osuszanie, często z dodatkowym użyciem nagrzewnicy, można przywrócić piwnicy jej funkcjonalność.

W kolejnym wpisie podpowiemy Państwu, na co warto zwrócić uwagę, korzystając z usług wypożyczalni nagrzewnic. Zapraszamy!