osuszanie białystok- piwnice

Mury oraz posadzki piwnicy znajdują się całkowicie lub niemal całkowicie poniżej linii gruntu, dlatego stopień zawilgocenia może być tam znacznie wyższy niż na innych kondygnacjach budynku. Styczność z wodami gruntowymi sprawia, że namoknięte mury będą wymagać interwencji. Osuszanie piwnic to popularna usługa, która pozwala zachować dolne kondygnacje budynku w należytym stanie.

Osuszanie piwnic – o tym należy pamiętać

Nawet piwnice z wykonanym drenażem opaskowym lub innym sposobem odprowadzania nadmiaru wody, mogą mieć okresowe albo stałe problemy z zawilgoceniem. W takich sytuacjach sprawdzą się niezwłoczne działania, oparte o wiedzę i doświadczenie. Poniżej kilka istotnych wskazówek.

1. Zlokalizowanie przyczyny

Powodów może być wiele – od całkowitego braku izolacji budynku poprzez izolację wykonywaną nieprawidłowo po nieszczelne rynny, z których woda spływa wprost do piwnicy. Ustalenie przyczyny sprawi, że po osuszeniu piwnicy będzie można zapobiec kolejnym zawilgoceniom, a tym samym zabezpieczyć mury i fundamenty przed poważniejszymi uszkodzeniami.

2. Usunięcie przyczyny

Naprawa rynien, otwieranie okienek piwnicznych w celu poprawy cyrkulacji powietrza oraz odkopanie od zewnątrz części fundamentów to jedne z typowych prac przy zmniejszaniu ilości wilgoci, która dociera do wnętrza piwnicy. Po wykonaniu odpowiednich działań należy obserwować efekty. Jeżeli nie są zadowalające, trzeba zwiększyć zakres prac.

3. Osuszanie piwnic – ściany i posadzki

Podczas osuszania piwnic oraz szeroko pojętego osuszania budynków, głównym zadaniem jest odparowanie nadmiaru wilgoci z powierzchni ścian i posadzek. Pomocny będzie wynajem osuszaczy, ponieważ za sprawą tego urządzenia, bez długotrwałych zobowiązań, można wprowadzić w każdej piwnicy optymalny stan wilgotności powietrza.

4. Zwiększenie cyrkulacji powietrza

Efekt ten łatwo osiągnąć w sposób naturalny, poprzez wspomniane wcześniej otwarcie okien w piwnicy. Jeżeli natomiast piwnica w budynku nie ma okien, niezbędne mogą się okazać urządzenia, które wpływają na wymuszenie cyrkulacji. Są to nagrzewnice, osuszacze oraz szeroko pojęte wentylatory i dmuchawy.

5. Dodatkowe/inwazyjne zabezpieczenia przed wilgocią

W sytuacji ciągłego zawilgocenia piwnicy, niezbędne mogą się okazać rozwiązania ingerujące bezpośrednio w strukturę ścian. Są to między innymi iniekcje, czyli wstrzyknięcie preparatów uszczelniających do otworów nawierconych w ścianach. Po wykonaniu takiej izolacji wynajem osuszaczy sprawdzi się w sytuacjach nieoczekiwanych, takich jak zalania lub podtopienia.


Korzystne i niekorzystne warunki dla osuszania piwnic

Optymalna sytuacja to wysoka temperatura powietrza na zewnątrz oraz długotrwały brak opadów. Ziemia jest wtedy na tyle sucha, że znacznie zmniejsza się ryzyko zawilgocenia piwnic, a sam proces osuszania urządzeniami przebiega szybciej i sprawniej. Gdy jednak zachodzi potrzeba zmniejszenia poziomu pary wodnej w powietrzu wypełniającym pomieszczenia zimą, również można znaleźć rozwiązanie.

Najbardziej wydajne nagrzewnice oddają powietrze o temperaturze sięgającej 300oC, dlatego przy odpowiedniej wentylacji pomieszczenia są w stanie przy ujemnych temperaturach wspomóc osuszanie dużych hal czy obszernych piwnic. W takich sytuacjach warto połączyć możliwości osuszacza i nagrzewnicy, aby cała wilgoć faktycznie przestała być uciążliwa.


Osuszacze, nagrzewnice i wymierne efekty w Białymstoku

Zawilgocone wnętrza stwarzają ryzyko osiadania na nich zarodników grzybni, dlatego osuszanie piwnic jest konieczne, gdy zauważalne są najmniejsze odstępstwa od standardów. Poprzez profesjonalne osuszanie budynków, często z dodatkowym użyciem nagrzewnicy, można przywrócić piwnicy jej funkcjonalność.

W kolejnym wpisie podpowiemy Państwu, na co warto zwrócić uwagę, korzystając z usług wypożyczalni nagrzewnic. Zapraszamy!