Powódź, zalanie z powodu awarii, wady konstrukcyjne – wszystko to może doprowadzić do pojawienia się w budynku niechcianej i szkodliwej wilgoci. Na szczęście obecna technologia oferuje skuteczne środki zaradcze pozwalające na odwrócenie skutków tego typu wypadków. Świetnym sposobem na pozbycie się wilgoci jest zastosowanie osuszacza. Białostockie firmy zajmujące się renowacją zalanych mieszkań posługują się takimi urządzeniami na co dzień. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniu osuszaczy oraz ich najpopularniejszym typom.

Czym jest osuszacz

Nadmierny poziom wilgoci to problem wielu budynków. Do pojawienia się kłopotów paradoksalnie nie trzeba powodzi – gromadzenie się nasączonego wodą powietrza często spowodowane jest jedynie wadą konstrukcyjną. W większości przypadków zwykłe wietrzenie budynku nie pozwala na trwałe pozbycie się problemu. Wówczas, należy spróbować poważniejszych, lecz wciąż bezinwazyjnych metod usuwania wilgoci.

W pełni wystarczającym środkiem zazwyczaj okazuje się profesjonalny osuszacz. Urządzenia tego typu występują w różnych wersjach opartych o rozmaite technologie, dlatego też ciężko jest jednoznacznie opisać zasadę ich działania. Bez względu jednak na typ, zadaniem osuszacza jest zassanie wilgotnego powietrza z danego pomieszczenia, przygotowanie go do dalszego użytku oraz ponowne wtłoczenie. Zabieg ten, aby osiągną swój cel, powinien być wykonywany wielokrotnie. Firmy działające na terenie Białegostoku wynajmują osuszacze różnych typów.

Podział specjalistycznych urządzeń

Każdy rodzaj sprzętu może zostać użyty w nieco innych okolicznościach. Niektóre z nich okażą się bardziej przydatne w procesie odgrzybiania, a inne podczas klasycznego usuwania wilgoci. Wyróżnia się cztery najpopularniejsze typy osuszaczy:

  • kondensacyjne – operują one zimnym powietrzem, wymuszając oddawanie wilgoci przez mury na zasadzie kondensacji;
  • absorpcyjne – zasysając powietrze z zawilgoconego pomieszczenia oddzielają one wodę od gazu, a następnie wtłaczają czyste powietrze z powrotem w miejsce, z którego ono pochodzi. Osuszacze absorpcyjne pracują niezależnie od panującej temperatury;
  • adsorpcyjne – prowadzą one dwa obiegi powietrza – jeden ma za zadanie wyciąganie wilgoci z murów, a drugi osuszanie go za pomocą substancji chłonącej.
    Ponadto, niektóre przedsiębiorstwa z Białegostoku zajmują się wynajmem osuszaczy membranowych. Ten nowoczesny typ sprzętów filtrujących pochłania parę wodną przy użyciu membrany stworzonej z włókna polimerowego.

Ceny wypożyczenia osuszaczy w Białymstoku

Koszt wynajmu osuszacza uzależniony jest od modelu, który wybiera Klient oraz długości okresu użytkowania. Poniżej umieściliśmy kilka przykładów, które pozwolą Ci zorientować się w szacunkowych cenach usług tego typu:

  •  model – Master DH 720 UV, wydajność – 20 litrów na dobę, sugerowana przestrzeń – 50-75 m3, cena za dobę – około 20 zł;
  •  model – Desa DH 721, wydajność – 20 litrów na dobę, sugerowana przestrzeń – 80-120 m3, cena za dobę – około 25 zł;
  •  model – Master DH 751, wydajność – 45 litrów na dobę, sugerowana przestrzeń – 100-175 m3, cena za dobę – około 35 zł.

Jak widać, ceny wypożyczenia osuszacza na terenie Białegostoku nie są wygórowane. Pamiętaj jednak, iż jedno urządzenie z reguły nie wystarcza, by zażegnać problem. W przypadku niektórych budynków konieczne jest wypożyczenie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu sztuk.

Jeśli poszukujesz skorzystać z pomocy profesjonalnych osuszaczy – trafiłeś pod właściwy adres. Wypożyczalnia osuszaczy Centrum Osuszania specjalizuje się w wynajmie tego typu sprzętów na terenie Białegostoku. Osuszacze dostępne w ofercie to sprzęty najwyższej klasy, którym możesz zaufać nawet w trudnych przypadkach.