usuwanie wilgoci - osuszacze białystok

Woda użyta na budowie do tworzenia materiałów budowlanych oraz do podczas prac wykończeniowych jest niezbędna, aby prace te przebiegały prawidłowo, natomiast po zakończeniu poszczególnych działań konieczne jest osuszanie powierzchni. Latem, przy wysokich temperaturach i niskiej wilgotności powietrza, proces ten może przebiegać samoczynnie, natomiast gdy warunki są mniej sprzyjające, należy skorzystać ze współczesnych rozwiązań.

Dlaczego osuszanie budynków ma tak duże znaczenie?

Na etapie budowania domu lub innego budynku, znaczne ilości wody użyte są do uzyskania odpowiedniej konsystencji cementu, wylewek oraz gładzi szpachlowej. Tak przygotowane materiały budowlane spełniają określone zadanie przed dalszymi pracami wykończeniowymi. Kolejne czynności związane są już z wykończeniem wnętrz, a do tego niezbędne są suche powierzchnie oraz osuszone powietrze wewnątrz danego obiektu.

Wilgoć technologiczna, zwana też budowlaną, może być skutecznie usunięta za pomocą specjalistycznych osuszaczy i nagrzewnic, których działanie uzupełnia się zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Osuszanie budynków:

  • skraca czas realizacji – zamiast oczekiwać bezczynnie na wyschnięcie ścian czy posadzek, można usprawnić cyrkulację powietrza we wnętrzach i odprowadzić nadmiar wilgoci na zewnątrz lub okresowo magazynować wewnątrz urządzenia, w zależności od wybranego modelu osuszacza lub nagrzewnicy,
  • zapobiega rozwojowi grzybów – wilgotne środowisko jest przyjazne dla powstawania wykwitów, których strzępki grzybni mogą wniknąć w głąb murów i uszkodzić ich strukturę jeszcze zanim budynek zostanie oddany do użytku. Suche pomieszczenia to świeże powietrze i zdrowsza atmosfera,
  • pozwala oszczędzać – pomieszczenia osuszone są znacznie łatwiejsze do ogrzania niż te, w których występuje wilgoć. Ma to znaczenie zimą, gdy na etapie budowania wnętrza ogrzewane są zazwyczaj nagrzewnicą, a także gdy dom jest już na etapie wykończenia i za ogrzewanie odpowiedzialny jest na przykład kocioł C.O.,
  • umożliwia ostateczne urządzenie wnętrz – sucha podłoga jest niezbędna do położenia paneli lub kafelków, na suchych ścianach będzie się dobrze trzymać farba lub tapeta, a sufit można wykonać bezpiecznie w wersji podwieszanej, bez ryzyka odpadania niedoschniętego tynku. Całkowite odprowadzenie nadmiaru wilgoci technologicznej to niezbędne minimum.

Gdy na zewnątrz panuje temperatura dodatnia, wszelkie prace osuszeniowe planowane są zazwyczaj tylko z użyciem osuszacza. Wydajność i trwałość tych urządzeń to potencjał wystarczający do sprawnego przeprowadzenia osuszania.


Osuszanie ścian budynków zimą również skuteczne

Także zimą lub w innym okresie, gdy osuszanie budynków ma zostać przeprowadzone podczas temperatury ujemnej na zewnątrz, możliwe jest zaplanowanie niezbędnych prac. Wilgoć technologiczną należy wtedy zmniejszyć za pomocą duetu: osuszacz i nagrzewnica. Sam osuszacz mógłby ulec zaszronieniu lub zamarznięciu, a tym samym przestanie spełniać swoje zadanie, natomiast nagrzewnica pozwoli uzyskać we wnętrzach temperaturę, w której łatwiej dojdzie do skroplenia pary wodnej.

Tak jak niewystarczające w okresie zimowym może być użycie samego osuszacza, tak również nagrzewnica w pojedynkę nie poradzi sobie z usuwaniem wilgoci technologicznej. Powietrze będzie czasowo faktycznie bardziej suche, natomiast wilgoć zostanie wchłonięta przez ściany i w późniejszym okresie oddawana przez nie ponownie do pomieszczeń, dlatego warto rozważyć wynajem nagrzewnicy razem z osuszaczem. Działanie tych urządzeń wzajemnie się uzupełnia i pozwala na skuteczne osuszanie budynków.


Szybkie osuszanie, czyli powodzenie prac budowlanych w Białymstoku

Polski klimat charakteryzuje się dość dużą wilgotnością powietrza, dlatego środowisko naturalne często nie sprzyjają osuszaniu budynków z wilgoci przemysłowej. W warunkach naturalnych całkowite wyschnięcie ścian mogłoby zająć kilka lat, zatem niezbędne jest wspomaganie urządzeniami grzewczymi i osuszającymi. Korzystając z wypożyczalni osuszaczy, możecie Państwo wybrać nowoczesne urządzenia w rozsądnej cenie.

Już wkrótce napiszemy o tym, jakie urządzenia sprawdzają się najlepiej podczas określonych działań, związanych między innymi z osuszaniem. Warto odwiedzać nasz blog. Zapraszamy także do kontaktu z naszą firmą e-osuszacze działającej na terenie Białegostoku.